فضای رمانتیک تر اتاق خواب

استفاده از آباژورهای بلند در گوشه ای از اتاق خواب فضای اتاق خواب را رومانتیک تر می کند. استفاده از نورهای متعدد در سرویس خواب اتاق خواب باعث می شود که فضاهای مختلفی به وجود بیاید و بدیهی است که هر کدام از این فضاها می تواند یک کاربرد مخصوص به خود داشته باشد. برای مثال، نور چراغ های کوچک که در دو طرف تخت و بر روی پاتختی قرار دارند، برای مطالعه در شب بسیار سودمند است. برای هر چه زیباتر شدن اتاق خواب می توانید در یک سمت تخت از آباژور بلند و در سمت دیگر از چندین آباژور کوچک استفاده کنید.

ما ایرانی ها معمولاً از آمدن میهمان همیشه استقبال کرده ایم و آمدن میهمان و پذیرایی از آن را یک اتفاق میمون می دانیم. بعضی از میهمان های ما از شهرهای دیگر کشور، میهمان ما می شوند و طبیعتاً شب را هم میهمان ما هستند.

اما همیشه تدارک دیدن سفره چندرنگ و پذیرایی بدون توقف نشانه میهمان نوازی نیست؛ آماده کردن فضایی برای استراحت میهمانان ما شاید فضایی راحت تر را برای آنها فراهم کند.

ما اگر اتاق یا بخشی از خانه را پیش از رسیدن میهمان ها آماده کنیم، قطعاً پذیرایی از میهمانان برای ما هم ساده تر می شود. اما اینکه چه کارهایی بکنیم تا هنگام آمدن میهمان، پذیرایی هم برای ما آسان شود و هم برای میهمان، می توانیم از نکاتی استفاده کنیم. ما می توانیم اتاق کار، اتاق کودک یا گوشه ای از خانه را به این امر اختصاص دهیم. راه های زیر هم می تواند به ما بیشتر کمک کند.

البته اندازه و شکل اتاق خواب میهمان در کل بستگی به مقدار مبلمانی که مورد احتیاج است دارد. اگر تعداد میهمان ها کم و تعداد تختخواب ها زیاد باشد، اتاق خواب حالت چندان جالبی نخواهد داشت. ولی در کل می توان برای اتاق خواب میهمان دونفری، یک مساحت سه در چهار را در نظر گرفت.

چون امروزه بیشتر بنا ها و ساختمان های مدرن به صورت آپارتمان ساخته می شوند، لذا برای آسوده تر بودن و استراحت کردن میهمان و سایر افراد خانواده و همچنین جالب تر بودن طرح مورد نظر بهتر است نکات زیر را در طراحی هایمان در نظر بگیریم.

لازم است اتاق های خواب را در قسمتی از نقشه طرح ریزی کنیم که از تمام جهات، از نظر نور، تهویه هوا و چه سایر مسائل دیگر، به طور یکسان بهره گیرد. به همین منظور بیشتر مواقع، محل قرار گرفتن اتاق خواب ها در طرح معمولاً، سمت جنوب طرح و ساختمان است. و مناسب تر آن است که برای هر اتاق خواب مخصوصاً اتاق خواب میهمان، یک حمام در نظر گرفته شود. البته در صورت امکان از نظر امور بهداشتی و همچنین راحتی بیشتر میهمان این امر رعایت شود.

اتاق خواب، جایی است برای آسودن، كسب آرامش و انرژی مجدد برای یك روز كاری دیگر. برای زن و شوهر اما افزون بر این موارد، این فضا، فضایی است خصوصی برای در کنار هم بودن و از هم لذت بردن. از این رو، توجه به اجزای آن، ازجمله رنگ، نور، مبلمان، تابلو، کمد، تختخواب و سایر لوازم اتاق‌خواب و همچنین نوع چیدمان آن بسیار مهم است…

اتاق خواب زوجین باید به گونه‌ای آراسته و مهیا شده باشد که همواره حس رمانتیک و آرامش‌بخشی سرویس خواب را به زوجین القا کند. افزون بر فضای فیزیكی داخل اتاق، فضای عاطفی- روانی داخل اتاق خواب زوجین نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زن و شوهر محیط داخل اتاق را باید به گونه‌ای برای هم بسازند كه با ورود به آن آرامش، امنیت، صمیمیت و عشق را احساس كنند. اما اینکه چگونه زوجین می‌توانند چنین فضایی را در خانه به وجود آورند موضوعی است که به صورت خلاصه، در قالب چند نکته مهم، در این نوشته، به آن پرداخته می‌شود.

همین امر سبب شده است تا در محیط، تعادل برقرار شود. یادتان باشد كه یكی از ویژگی‌های سبك كلاسیك، استفاده از بافت‌های براق در كنار دكور چوبی تیره است. هر چه پهنای قاب تابلوها بیشتر باشد آن تابلو با دكور اتاق، هماهنگ‌تر شده‌ و هر چه پهنای قاب كمتر باشد، تنها نقاشی یا سایر آثار داخل قاب جلوه بیشتری خواهد داشت.

همچنین، استفاده از تك‌مبل کمک می کندتا فضایی صمیمی و دلنشین در قسمتی از اتاق فراهم آید. در كنار تك‌ مبل می توان از نور موضعی (آباژور) استفاده کرد. به این ترتیب فضایی مناسب برای مطالعه واستراحت در شب پدید می‌آید. هر چه تعداد نورهای موضعی در داخل اتاق بیشتر باشد، تفكیك فضاهای داخلی بیشتر شده و به نظر می‌رسد كه رعایت این نكته برای اتاق خواب، مناسب است.

استفاده از چراغ‌های آباژور كوتاه بر روی پاتختی‌ها، میتواندفضایی رومانتیك‌ به وجود آورد و ضمنا این امكان را به وجود می‌آورد تا بتوانید قبل از خواب به مطالعه بپردازید. استفاده از فضای سبز (گلدان، فلاور باكس و . . .)، قاب‌عكس‌های شخصی و تابلوهای خط یا نقاشی مورد علاقه‌تان در اتاق خواب باعث افزایش نشاط و روحیه‌تان شده و روبه‌رو شدن با این عناصر به ویژه در آغاز هر روز می‌تواند انگیزه‌ شروع یك روز كاری را دو چندان كند.

آیا دوست ندارید بعد از یک روز پرمشغله و سخت در یک اتاق ارم و دنج استراحت کنید؟ اتاق خواب ژاپنی این محیط را دقیقا فراهم می کند . در اتاق هایی با سبک ژاپنی احساس ارامش و اسایش خاطر زیادی وجود دارد .در ادامه به شرح بعضی از عناصر این اتقاها پرداخته می شود .

اولین عنصر لازم برای هر اتاق خواب ژاپنی یک تخت خواب کوتاه و مسطح است که ممکن است بدنه ای داشته باشد یا نداشته باشد . بدنه اطراف آن رد صورت وجود معمولا منحنی و شیب دار است . تخت در وسط اتاق یا رو به پنجره قرار می گیرد . پنجره ها بلند و پهن بوده و اصولا باز هستند تا نور طبیعی وارد اتاق شود.

یک نکته مهم در اتاق خواب های ژاپنی کمینه سازی است . از تزیینات یا دکور اضافی استفاده نمی شود . خط ها روشن و واضح و رنگ ها اصولاً تیره است . تخت خواب اصولا از جنس چوب به رنگ قهوه ای تیره یا سیاه و ملافه ها کاملا سفید است .

اتاق‏خواب شما، خصوصی‏ترین فضا در خانه شماست. سعی کنید آن را به صورتی چیدمان نمایید که اتاق وسیع‏تر به نظر بیاید. اتاق خواب باید در هنگام روز بانشاط، روشن‏ و نورانی باشد. استفاده از رنگ‏های تند و هیجان‏آور، بافت‏ها و طرح‏های گل‏دار روی دیوار، باعث می‏گردد تا اتاق خواب شما کوچک‏تر به نظر برسد.
چیدمان اتاق خواب

رنگ دیوارها بهتر است از میان رنگ‏مایه‏های گرم و خنثی انتخاب شود. توجه داشته باشید که وسایل و اثاثیه اتاق با همدیگر هماهنگی داشته باشند. از به کاربردن وسایل غیرضروری کوچک و به تعداد زیاد در محیط اتاق صرف نظر کنید، زیرا باعث می‏شود سرویس خواب که فضای اتاق تنگ و شلوغ به نظر آید.

تخت خواب باید طوری در اتاق خواب قرار گیرد که جلوی در ورودی یا حتی پنجره را نگیرد. بالای سرویس خواب کمد لباس‏هایتان را از اثاثیه بیخود و کم‏مصرف خالی کنید. بهتر است کمد را در مقابل یکی از دیوارها قرار دهید. لباس‏هایتان را که دور و اطراف اتاق می‏ریزید هر روز جمع‏آوری کنید و در کمد یا جالباسی جا دهید. در اتاق خواب‏تان هیچ‏نوع حیوان خانگی مثلا پرنده، ماهی، هامستر و غیره را نگهداری نکنید، بلکه حیوانات را به جای دیگری از خانه منتقل نمایید.

دقت در تهیه لوازم اتاق. جزئیات کوچکی مثل چوب پرده یا سایبان تخت می تواند به زیباتر شدن اتاق کمک کند.

ج) از موادی باید استفاده شود که تمیز کردن و نگه داشتن آن آسانتر باشد. برای مثال، اگر از ورقه های کف PVC روی سرامیک معمولی کف استفاده می کنید، باید ببینید که آیا قابل شستشو است یا خیر. باید به این فکر کنید که اگر کودک آنرا با دفتر نقاشی اشتباه بگیرد چه اتفاقی می افتد.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی بعضی از فاکتورهای کلی که می تواند بر میزان راحتی یک اتاق خواب تاثیر داشته باشد، بپردازیم. در آخر آن احساسی که خودتان از اتاق خواب می گیرید بیشترین درجه اهمیت را دارد و مقیاس خوبی برای تعیین موفقیت یک طرح است.

اما شایان ذکر است که نکاتی که اینجا ذکر شد تنها نکاتی نبود که در طراحی اتاق خواب باید به آنها توجه داشته باشید، چند نکته کلی و اصلی بود که می تواند نقطه شروع خوبی برایتان به حساب آید.

از آنجا که اتاق خواب خصوصی‌ترین فضا در هر خانه است، در طراحی دکوراسیون و انتخاب رنگ آن باید پیش از هر چیز سلیقه و نیازهای شخصی صاحب آن را در نظر گرفت. با این وجود نباید از اصول طراحی رنگ در دکوراسیون و تاثیرات ناخودآگاهی که هر یک از خانواده‌های رنگی بر روی روح و روان ما به جا می‌گذارد، غافل شد. ضمن مدنظر داشتن سلیقه ی صاحب اتاق خواب باید کاربرد یک اتاق خواب را نیز در نظر داشت. یک اتاق خواب باید همواره فضایی آرامش بخش و راحت باشد که مکانی مناسب برای خواب و استراحت را فراهم آورد. هنگام طراحی رنگ یک اتاق خواب بهتر است از انتخاب رنگ‌های درخشان پرهیز کنیم. چرا که ممکن است هنگام استراحت این رنگ‌ها آزار دهنده به نظر برسند؛ اما چنانچه رنگ‌های زنده را بیشتر می‌پسندید، سایه‌های مختلف رنگ آجری در کنار رنگ‌های کرم غنی و سیاه می‌تواند انتخابی مناسب باشد. اگر به دنبال اتاق خوابی با فضای گرم سنتی و اندکی تجملی هستید، استفاده از رنگ‌های به کار رفته در صنایع دستی شرقی راه حلی مناسب برای دستیابی به چنین فضایی است. رنگ‌های گرمی چون طلایی، نارنجی‌ها، قرمزهای پرمایه و آجری‌های به کار رفته در طرح‌های سنتی شرقی عاملی مهم در ایجاد نمایی باشکوه و گرم در یک دکوراسیون هستند. علاوه بر به کارگیری این رنگ‌ها در فضای اتاق استفاده از پارچه‌های ابریشمی و کتان طرح دار، تابلوها و مجسمه‌های زینتی شرقی، پارچه‌های سوزندوزی و قلمکار غنا جذابیت این دکوراسیون را دوچندان می‌کند. برای نیل به موفقیت در ترکیب سطوح طرح دار گوناگون در چنین دکوراسیونی لازم است سطوحی ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضای اتاق در نظر گرفته شوند که رنگ ساده و روشن روی دیوارهای اتاق می‌تواند این نقش را به خوبی ایفا کند. همچنین آویزهای پارچه ای در قسمت بالا و پشت تخت فضایی رمانتیک و خاص سرویس خواب به اتاق می‌بخشد و می‌تواند تخت خواب را بیش از پیش به کانون توجه در اتاق تبدیل کند

نگ اتاق خواب و وسايل و لوازم داخل آن نيز بر حالات روحي و احساسي افراد تاثير مي‌گذارند. بنابراين در انتخاب رنگ براي اتاق خواب‌تان حساس باشيد. در ميان انواع رنگ‌ها معمولا سفيد، خاکستري، صورتي و زرد رنگ‌هاي مناسبي براي اتاق خواب نيستند و البته استفاده از آنها در بعضي وسايل موردي ندارد اما بهتر است به عنوان رنگ اصلي استفاده نشوند.
۳٫قراردادن هرگونه وسيله صوتي، تصويري و ارتباطي در اتاق خواب ممنوع است. اين، اصلي است که همه زوج‌ها بايد آن را بدانند و به آن عمل کنند. همان‌طور که در ابتداي اين نوشتار اشاره شد، اتاق خواب زن‌وشوهر فضاي خصوصي است که هيچ غريبه‌اي نبايد به آن راه يابد؛ حتي اگر اين غريبه، کامپيوتر، لپ‌تاپ شخصي، تلفن همراه يا راديو و تلويزيون باشد. اتاق خواب، فضايي است براي اينکه زن و شوهر لحظاتي را به دور از هرگونه سروصدا در کنار هم بياسايند و به هم توجه کنند و بنابراين هرچيزي که موجب انحراف توجه زن‌وشوهر از يکديگر شود يا آن را از بين ببرد بايد از اتاق‌خواب خارج شود.

هرگز در اتاق خواب سيگار نکشيد. هرگز با قهر و دعوا وارد اتاق خواب نشويد و در آن با هم مشاجره و بگومگو نکنيد. از نصب هر تابلو يا تصويري که يادآور خاطرات تلخ گذشته يا عزيزان در گذشته است بپرهيزيد. همان‌طور که تاکيد شد اتاق خواب فضايي براي ايجاد حس صميميت و آرامش و خاطرات دوست‌داشتني است بنابراين هر عامل ريز و درشتي که اين حس را از بين ببرد يا کم‌رنگ کند بايد حذف شود.
۱۰٫مناسب بودن يك اتاق به عنوان اتاق خواب زن و شوهر، بيشتر با ميزان صميميت و آرامشي که در زوجين ايجاد مي‌کند، مرتبط است و نه با ميزان لوازم آرايش و اشياي مجلل و گران‌قيمت داخل آن. فرش و اسباب و اثاثيه و تابلوهاي گران‌قيمت و پرهزينه به تنهايي نه تنها عاملي براي ايجاد آرامش، صميميت و مهرباني بين زوجين به‌شمار نمي‌روند؛ بلکه گاهي خود به عاملي براي ايجاد تنش‌ها و بگوو‌مگو وقهر و دعوا بين زوجين تبديل مي‌شود. از اين رو ضروري است هر زوج به دور از هرگونه مقايسه‌اي متناسب با وضع اقتصادي خود اتاق خوابي ساده و آراسته اما صميمي و راحت داشته باشند. زيرا ساختن اتاق خواب زيبا و گران‌قيمت بدون روح سازگاري و صفا و صميميت هيچ ثمره‌اي ندارد.

به اين ترتيب فضايي مناسب براي مطالعه واستراحت در شب پديد مي‌آيد. هر چه تعداد نورهاي موضعي در داخل اتاق بيشتر باشد، تفكيك فضاهاي داخلي بيشتر شده و به نظر مي‌رسد كه رعايت اين نكته براي اتاق خواب، مناسب است.
همان طور كه در تصوير مي‌بينيد استفاده از چراغ‌هاي آباژور كوتاه بر روي پاتختي‌ها، فضايي رومانتيك‌ به وجود آورده و ضمنا اين امكان را به وجود مي‌آورد تا بتوانيد قبل از خواب به مطالعه بپردازيد.
در اين تصوير، پايين تخت، پاتختي ‌مبلي قرار گرفته كه كاربردهاي فراواني دارد و اين روزها نيز در اكثر خانه‌ها رواج پيدا كرده ‌است. از اين پاتختي‌هاي مبلي مي‌توانيد براي گذاشتن لباس‌هاي انتخابي بر روي آن بعد از استحمام استفاده كنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *