اتاق میهمان در خانه

قرار دادن بعضی وسایل از اتکای میهمان به میزبان جلوگیری می کند. به طور مثال قرار دادن یک ساعت زنگ دار به میهمان کمک می کند تا هر ساعتی که لازم بود، خودش بیدار شود. هر یک از این وسایل را هم اگر اضافه داریم در اختیار میهمانان قرار دهیم؛ پنکه، تلفن و تلویزیون البته اگر در چند عدد از آن موجود باشد. در مورد دستشویی و حمام هم این کار یعنی احترام به میهمان ها. قرار دادن یک صابون اضافی، شامپو و حوله دست و صورت، در صورتی که میهمان این وسایل را همراه نداشته باشد، او را خوشحال خواهد کرد.

مشکل اصلی همه ما این است که گمان می کنیم لحظه ای نباید میهمان را تنها گذاشت و باید در تمام لحظات در اتاقی که به او اختصاص داده ایم، کنارش باشیم. قبل از اینکه او به شما بگوید می خواهد مختصر استراحتی کند، یا کمی مطالعه کند، ما باید پیشنهاد بدهیم. چند پیشنهاد زیر را هم برای ایجاد یک فضای خصوصی برای میهمانان خود در نظر بگیریم. بعضی از درها را ببندیم. اگر خانه خود را تغییر شکل داده یا از ابتدا به شکلی بوده که بخش های مختلف آن به وسیله درهای زیاد به هم متصل می شوند، بعضی از درها را ببندیم. به طور مثال اگر حمام، هم از اتاق راه دارد و هم از سمت سالن پذیرایی، در سمت سالن را ببندیم.

حتی المقدور اتاق خواب ها نباید در کنار پله طراحی شوند و نباید رو به خیابان و معبر ها و همچنین کنار پارکینگ ها بوده و کلاً رو به جاهای شلوغ و پرسر و صدا قرار گیرند.

سرویس خواب

اتاق خواب ها باید دور از دسترس محوطه فعالیت افراد خانواده قرار گیرند و اتاق خواب میهمان نیز کمی دورتر از فضای خصوصی اتاق خواب میزبان قرار گیرد و در ورودی آن در جای دنج و بی سر و صدایی قرار گرفته باشد تا از دید مستقیم و ایجاد ناراحتی برای خود و بقیه افراد خانواده جلوگیری شود. چنانچه مقدور باشد و خانه دوبلکس طراحی شود، بهتر است اتاق خواب میهمان در طبقه بالا در نظر گرفته شود. به خاطر اینکه طبقه بالا جای امن و ساکتی برای میهمان بوده و از مراجعه کننده های احتمالی روزمره منزل به دور خواهد بود.

اصولاً برای لباس ها و لوازم شخصی مورد نیاز، باید مکان و فضای مناسبی در اتاق خواب تدارک دید. برای اینکه محل مناسبی برای لباس های خواب و لوازم شخصی مورد نیاز در نظر گرفته شود، از جالباسی و قفسه های دیواری، باید در طرح استفاده کرد تا فضای کافی سرویس خواب برای آویزان کردن لباس ها و سایر لوازم شخصی وجود داشته باشد.

البته شکل این جالباسی ها به صورت تورفتگی در اتاق ها طرح شده و به وسیله در، به صورت کمد سرویس خواب درمی آید، که هم اتاق خواب را خلوت جلوه داده و هم دارای نظم و ترتیب از نظر لوازم و وسایل خواب است.

به هماهنگی موجود در بین اشیا و مبلمان بیشتردقت كنید. بافت‌های روتختی و والان‌های پرده بهتراست از یك نوع، از یك طرح و از یك طیف رنگی انتخاب شودو حتی نوارهای تزیینی دیواری در قسمت بالایی دیوارها نیز از همان طیف رنگی باشد. هماهنگی میان بافت‌ها یك سبك كلاسیك به محیط اتاق می‌دهد.

البته اگر در میان این هماهنگی، گاهی یكی از بافت‌ها و رنگ‌ها، كاملا متضاد و مكمل دیگر بافت‌ها ‌باشد، بر تنوع دكور اتاق افزوده شده و آن را از یكنواختی در‌ می‌آورد.توجه داشته ‌باشید استفاده از روتختی‌های زیبا تنها ملاك زیبایی و راحتی اتاق نیست، بلكه باید به نرمی و لطافت آن هم توجه كنید. همه این موارد منجر به افزایش حس آسایش و راحتی در اتاق خواب می‌شود.

فرض کنید:رنگ زمینه اتاق، كرم شكلاتی و گلبهی است. استفاده از دكورهای چوبی تیره و متمایل به زرشكی، مكمل رنگ فضای زمینه است. استفاده از روتختی براق، با القاء نوعی حس تجمل‌گرایی در كنار دكور چوبی تیره باعث می‌شود زیبایی این نوع چیدمان جلوه‌ای چند برابر بیابد. رنگ و طرح بافت‌های پارچه‌ای نیز مابین رنگ زمینه اتاق و دكور چوبی آن است.

ایجاد یک اتاق خواب راحت و رمانتیک به معنای کنار هم قرار دادن اجزا به صورتی است که هم شما و هم همسرتان احساس ارامش و راحتی نمایید . بعضی از این اجزا عبارتند از رنگ ،نور ، مبلمان و دکور . برای ایجاد اتاق خواب رمانتیک به احساسات خود دقت کنید و ایده های مختلف را ازمایش نمایید و به احساسات شریک خود به این تغییرات نیز توجه نمایید.

رنگ :
رنگ اثر عمیق و موثری بر ذهن شما دارد . حتی نگاه کردن به رنگها احساسات متفاوتی را در ما ایجاد می کند ، بنابراین در انتخاب رنگ برای اتاق خوابتان حساس باشید .
قرمز رنگ عاشقانه و رویایی می باشد . استفاده از روتختی یا کوسن های قرمز در اتاق خواب به ایجاد محیط عاشقانه کمک می کند . البته اگر انسان عصبی مزاجی هستید از رنگ قرمز دوری کنید چون علاوه بر عشق ، قرمز تحریک کننده عصبانیت نیز می باشد.
سبز و ابی ، رنگهای خودمانی و ارامش بخشی هستند و در اتاق خواب ایجاد حس راحتی می نمایند . سرویس خواب سبز رنگ سنتی ازدواج و باروری است .

هماهنگی در اتاق های ژاپنی بسیار مهم است . به همین دلایل تمام وسائل چوبی را از یک نوع درخت مثلا ماهون یا گیلاس انتخاب می کنند .

همانهنگی با طبیعت نیز اهمیت زیادی دارد و معمولا یک گیاه گلدانی در اتاق خواب وجود دارد که در گوشه اتاق یا بر روی تخت چراغ خواب قرار می گیرد . گاهی به جای گل از تابلویی با منظره دریا یا طبیعت استفاده می شود . دیوارها را نیز رنگ روشنی مانند لیمویی یا کرمی می کنند.

راه دیگری برای ژاپنی کردن اتاق نیز وجود دارد و تمام وسائل مربوط به فرهنگ های خاص را از اتاق بیرون کنید . اسباب اضافه را بیرون بریزید و از چراغ های ژاپنی ، عروسک گیشا یا جدا کننده های اتاق به سبک ژاپنی استفاده نمایید . این حالت مدرن تر نیز خواهد بود .

ممکن است وسایل اتاق قدیمی باشند، اما طراح برای ایجاد فضایی شاد و متنوع، خطوط مدرن را برای اتاق خواب انتخاب کرد. برای اینکه اتاق در تابستان روشنتر به نظر برسد، یک لحاف پر به رنگ آبی یخی و تزئینات دیگری انتخاب کرد. از ته تاقه پارچه‌ای که برای بالاسری تختخواب استفاده شده بود، بالش‌های ساده‌ای درست کرد.
نکته: هنگامیکه هوا خنک می‌شود، رنگ آبی را به رنگ گرمتری مانند عسل تبدیل کنید.

طرح چراغ خواب
چراغ خواب این اتاق خیلی خراشیده و قر شده بود. هر چیز قدیمی الزاماً نباید دوباره مثل روز اول بدرخشد. برای این منظور، پایه‌ی چراغ را رنگ قهوه‌ای پر رنگ زدیم و سپس قاب سایه‌ی آن را با پارچه‌ی راه راهی پوشاندیم . روی لبه‌های آن را هم با یک روبان باریک به رنگ قهوه‌ای شکلاتی کار کردیم.

قاب قدیمی
تبلیغات بازار کهنه فروش‌ها فت و فراوانند. یکی از آنهایی را که دوست دارید انتخاب کنید. آن را در یک قاب ارزان قیمت قرار بدهید و این عکس هنری را جلوی چشمتان آویزان کنید. آن را هم ردیف بالا یا پایین قاب‌های دیگر قرار بدهید، یا طوری نصب کنید که بقیه‌ی قابها در وسط قرار بگیرند و با بقیه‌ی وسایل همخوانی داشته باشند.

نوری که انتخاب می‌کنید برای اتاق نباید آرامش و سکوت اتاق را از بین ببرد. همیشه استفاده از نورهای سقفی مناسب فضا نخواهد بود. یکی از نورهای بسیار مناسب برای اتاق خواب نور آباژور می‌باشد که در طرفین تخت قرار داده شده باشند. خلاقیت در استفاده از نور در زیبایی اتاق خواب بسیار تاثیر دارد، مانند اتاق خواب درون تصویر که در زیر تخت نور بکار برده شده است.

حس بزرگ منشی از سوئیت یک هتل ایجاد کنید:

اگر اتاق خواب خود را انتخاب کرده‌اید یک صندلی راحت در گوشه آن قرار دهید. این کار باعث می‌شود اتاق شما بزرگ‌تر به نظر رسد. غیر از این است که شما نیاز دارید به جایی که لباس‌هایتان را روی آن پرتاب کنید!! در اتاق خواب‌های بزرگ‌تر می‌توانید یک نیمکت روکش شده در پایین تخت خود قرار دهید همان‌طورکه در سوئیت‌های لوکس هتل‌ها این را می‌بینید. انتخاب یک تاج تخت زیبا و مجلل و منحصر به فرد یکی از مهمترین نکات در یک اتاق خواب می‌باشد.

قاب عكسي از چهره خندان والدين را در اتاق خواب كودك بگذاريد. اين كار نه تنها كودك را از بسياري از مشكلات روحي و عاطفي كه ممكن است او را در بزرگسالي تهديد كند، مصون مي‌دارد، بلكه موجب مي‌شود تا كودك هر زمان چشم باز مي‌كند چهره خندان پدر و مادر خود را كه در واقع اركان اصلي زندگي او را تشكيل مي‌دهند، در مقابل خود ببينيد.

۲ – تخت كودك را به عريض‌ترين ديوار اتاق خواب تكيه بدهيد. مراقب باشيد كه كودك از روي تختش در اتاق را ببيند. بهتر است ديواري كه براي تكيه دادن تخت كودكتان انتخاب مي‌كنيد، مقابل دستشويي يا حمام نباشد چون مي‌تواند سلامت كودكتان را به مخاطره بيندازد.
اگر دو فرزند داريد بهتر است از تخت‌هاي دو طبقه تا حد ممكن استفاده نكنيد، چرا كه كودكان نياز دارند فضاي باز و راحتي بالاي سرشان داشته باشند و تخت‌هاي دو طبقه اين امكان را از كودكي كه در طبقه اول مي‌خوابد، مي‌گيرد و همين موضوع مي‌تواند در آينده باعث فشار عصبي در او شود. كودكي كه در طبقه بالا مي‌خوابد نيز از آنجا كه يك فضاي خالي در زير محل خوابش وجود دارد احساس ناامني مي‌كند و همين حس مي‌تواند در بزرگسالي تاثيرات بدي در روحيه‌اش بگذارد.

در مقابل دکوراسیون‌های سنتی دکوراسیون‌های تک رنگ قرار گرفته اند که با به کارگیری تنالیته‌های مختلف یک رنگ فضایی آرام و یکنواخت را پدید می‌آورند. رنگ‌های روشن نمای آفتابی و پرنشاط و در همان حال ساده و آرامش بخش را در برابر دیدگان بیننده قرار می‌دهند. ترکیب رنگ‌های زرد و سبز از آنجا که سبز یکی از رنگ‌های مشتق شده از زرد است، در فضای اتاق خواب بسیار موفق و مناسب خواهد بود. اما باید به خاطر داشته باشیم که غالب شدن رنگ سبز بر زرد در یک اتاق نشیمن بر جذابیت و زندگی در آن می‌افزاید، اما در یک اتاق خواب اختصاصی قسمت اعظم فضا به رنگ زرد سادگی و آرامشی که لازمه یک اتاق خواب است به آن می‌بخشد؛ حال آن که غالب شدن رنگ سبز در اتاق خواب بیش از میزان لازم به فضا شور و انرژی می‌بخشد. انتخاب رنگ در اتاق کودکان خود از قواعدی جداگانه برخوردار است. اتاق خواب نوزادان را بهتر است با رنگ‌های ملایم و پاستلی آرایش کنیم. اتاق خواب کودکان خردسال و نوجوانان را نیز می‌توانیم با رنگ‌های شاد و پرانرژیتر زینت دهیم. استفاده از ترکیب رنگ‌های‌هارمونیک که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار گرفته اند نیز در دکوراسیون یک اتاق خواب می‌تواند بسیار موفقیت آمیز باشد. به عنوان مثال استفاده از تنالیته‌های مختلف رنگ بنفش و سبز در کنار یک رنگ روشن متضاد مانند کرم فضایی زیبا می‌آفریند. آنچه باید در طراحی رنگی دکوراسیون یک اتاق خواب همواره در نظر داشته باشیم این است که نه تنها انتخاب مجموعه‌های از رنگ‌ها بلکه میزان به کارگیری آنها و سطوحی که اشغال می‌کنند در مقایسه با هم نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است.

اهميت دادن به داشتن يك اتاق مرتب و تميز براي القاي آرامش در خودتان و همسرتان ضروري است. براي ايجاد نظم در اتاق خواب بايد علاوه بر مرتب كردن وسايل اتاق خواب، وسايل اضافي را هم از آن خارج کنيم. يادمان باشد هرگز از اتاق خواب براي نگهداري لوازم اضافي منزل استفاده نکنيم. به عبارت ديگر، اتاق‌خواب نبايد حالت انباري به خود بگيرد.
۵٫يکي از علل مهم بروز مشکلات جنسي در زوجين، ترس و اضطراب آنها از برهم خوردن فضاي خصوصي داخل اتاق است. به همين منظور ضروري است که از سالم بودن قفل در اتاق خواب اطمينان حاصل شود و زوجين پس از رفتن به اتاق در آن را قفل کنند. همچنين پرده‌هاي اتاق را کاملا بکشند. فضاي داخل اتاق هم بايد به گونه‌اي باشد که هيچ صدايي به خارج اتاق نرود.
۶٫اتاق خواب زن و شوهر، اتاقي است مخصوص آنها و از اين رو زوجين نبايد آن را حتي به صورت موقتي در اختيار ميهمانان يا ديگر اعضاي خانواده خود قرار دهند. همچنين بايد مکان خواب فرزندان از اتاق خواب والدين جدا باشد.

اين اصل به درستي رعايت شده است. در انتخاب جاي تخت به اين نكته هم توجه داشته ‌باشيد كه تخت بايد در محلي قرار گيرد كه به در اتاق و كل فضاي داخلي اتاق ديد كامل داشته ‌باشد.
استفاده از كوسن‌هاي فراوان بر روي تخت‌هايي كه لبه بالايي بلندي دارند، بر زيبايي تخت مي‌افزايد. در سبك‌هاي كلاسيك بهتر است كه اين كوسن‌ها از همان جنس و بافت روتختي باشند.
به هماهنگي موجود در بين اشيا و مبلمان دقت كنيد. بافت‌هاي روتختي و والان‌هاي پرده تقريبا همگي‌شان از يك نوع، از يك طرح و از يك طيف رنگي انتخاب شده است و حتي رول‌بوردهاي (نوارهاي تزييني ديواري) به كار رفته در قسمت بالايي ديوارها نيز از همان طيف رنگي ‌است.
اين هماهنگي ميان بافت‌ها يك سبك كلاسيك به محيط اتاق مي‌دهد. البته اگر در ميان اين هماهنگي، گاهي يكي از بافت‌ها و رنگ‌ها، كاملا متضاد و مكمل ديگر بافت‌ها ‌باشد، بر تنوع دكور اتاق افزوده شده و آن را از يكنواختي در‌ مي‌آورد.

1 دیدگاه

  1. […] را همواره تمیز و جمع و جور كنید. كمدهای دیواری و كشوهای اتاق خواب كودك را همیشه تمیز و مرتب كنید. هر چه فضای اتاق […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *