تخت خواب کودک مهم

نور تخت خواب کودک یکی از معیارهای مهمی است که باید حتما در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک به آن توجه کرد زیرا تنطیم نور مناسب در طراحی اتاق کودک تاثیر زیادی در روحیه کودک دارد. تنظيم نور در اتاق کودک، يکي از مهم‌ترين نکته‌ها در چيدمان داخلي اين اتاق است. کودکان در سنين مختلف، به اندازه‌هاي متفاوتي از نور، نياز دارند. به‌طور قطع، نوري که مورد نياز نوزادان است، با نوري که کودکان بزرگ‌تر نياز دارند، متفاوت است. هم‌چنين بايد به اين نکته نيز توجه داشته باشيد که کودکان، به دلايل مختلفي که شرح خواهيم داد، در شب نيز به نور نياز دارند.

جهت تابش نور براي برخي از کارها، مثل نقاشي کردن، نوشتن يا کتاب خواندن، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. در واقع، ميز تحرير کودک را بايد در گوشه‌اي از اتاق قرار دهيد که نوري که از پنجره بر اين ميز مي‌تابد، از چپ به راست باشد.

تخت خواب کودک
نورها هم چند دسته‌اند

اولين مرحله براي داشتن نور مناسب در اتاق کودکان، تقسيم‌بندي نور است. نور يک اتاق، به دو بخش نور طبيعي و نور مصنوعي تقسيم مي‌شود. نور طبيعي، همان نور خورشيد است که در روز، به درون اتاق مي‌تابد و در رشد کودک موثر است. نور مصنوعي، نور انواع چراغ‌هايي است که در اتاق به کار مي‌روند و در واقع، مکمل نور طبيعي هستند.

اتاق رو به آفتاب، مال کوچکترها

براي رسيدن به بهترين کيفيت روشنايي اتاق کودک، بهتر است يکي از اتاق‌هايي را براي کودک‌تان آماده کنيد که به اندازه کافي، پنجره رو به آفتاب داشته باشد؛ يعني در طول روز، بتوانيد از نور طبيعي خورشيد استفاده کنيد. اگر اين نور، در طول روز، به اندازه کافي تامين شود، کودک مي‌تواند رنگ‌ها را در اين نور، به‌درستي تشخيص دهد و کارهاي روزمره خود را از قبيل لباس پوشيدن يا نقاشي کردن، بدون نياز به نور مصنوعي انجام دهد.

چطور نور اتاق خواب کودک را تنظيم کنيم؟ چطور نور اتاق خواب کودک را تنظيم کنيم؟يکي از مسائل مهمي‌که در اتاق خواب کودک بايد به آن توجه شود، وضعيت نور اتاق است.

البته کودک درس‌خوان شما بايد در اتاق خصوصي خود که معمولا تکاليف مدرسه را هم در آنجا انجام مي‌دهد، نور کافي داشته باشد اما اهميت نور، فراتر از خصوصيات فردي و شخصيتي کودک است. نور، عنصر لازمي‌است که هيچ کودکي – چه درس‌خوان و چه تنبل – نبايد از آن محروم بماند و هر انساني – چه کودک و چه بزرگسال – براي ادامه حيات به آن نياز دارد.
به طور کلي، وضعيت نور اتاق خواب کودکان به لحاظ نيازهاي خاص اين سنين، توجه و حساسيت بيشتري نسبت به اتاق خواب بزرگسالان مي‌طلبد. کودک نيز مانند فرد بزرگسال، بايد نوري در اتاق خواب داشته باشد که هنگام روز، انجام کارهايي از قبيل پوشيدن لباس و پيداکردن اشيا را به‌خوبي امکان‌پذير کند، امکان تشخيص رنگ‌ها را به او بدهد و براي کارهايي همچون نقاشي و مطالعه و نوشتن تکاليف درسي، مقدار کافي و جهت مناسبي داشته باشد؛ مثلا جهت تابش نور – چه از پنجره و چه از چراغ مطالعه – نسبت به ميز تحرير براي فارسي‌زبان‌ها که جهت خط نوشتاري آنها از راست به چپ است، بايد از چپ به راست باشد. هنگام شب نيز بايد آنقدر نور در اتاق باشد که کودک، هم بتواند خوب استراحت کند و هم در صورت نياز به برخاستن از تختخواب در نيمه‌شب، توانايي تشخيص اشياي پيرامون خود را داشته باشد.
دیدگاه‌ها

وسایل دکوری زیبا در طراحی اتاق خواب میتوان طراحی دکوراسیون داخلی منزل را بسیار زیبا و منحصربفرد کرد و از این وسایل دکوری برای تزیین هرچه زیباتر اتاق خواب بهره گرفت./ تخت خواب

تا به حال به اين قضيه فکر کرده ايد که جاي چه وسيله هايي در اتاق خواب شما کم است؟ يا اين که با چه وسيله هاي ساده اي مي توانيد اتاق خواب خودتان را تزيين کنيد؟ خب امروز در این مطلب مي خواهيم به همين قضيه بپردازيم. مي خواهيم ببينيم که چه وسيله هايي وجود دارند که جايشان در اتاق خواب شما خالي است. پس تا انتهاي اين مطلب با ما همراه باشيد.

تلويزيون مي تواند عنصر گم شده دکوراسيون داخلي اتاق خواب شما باشد، البته اين وسيله بهتر است در اتاق خواب مستر مورد استفاده قرار بگيرد و فکر اين که اين عنصر را در اتاق کودک قرار دهيد را از سر بيرون کنيد.
اگر فعاليت‌هاي کاري شما به گونه‌اي است که مجبوريد يا ترجيح مي‌دهيد تمام يا بخشي از آن را در منزل انجام دهيد، بدترين انتخاب شما براي کار کردن اتاق خواب است.
اين در حالي است که در بسياري از خانه‌ها ميز کار يا ميز تحرير در اتاق خواب قرار مي‌گيرد که در اين حالت استرس‌هاي زيادي را در زمان خواب به شما تحميل مي‌کند. همچنين در هنگام کار کردن هم به دليل اينکه فعاليت در فضايي انجام مي‌شود که معمولا در آن استراحت مي‌کنيد نمي‌توانيد تمرکز کافي را بر کارتان به دست آوريد و معمولا دچار خواب آلودگي مي‌شويد.

گل و گلدان در صورتي که در اندازه، تعداد و انواع مناسب اتاق خواب در اين فضا مورد استفاده قرار بگيرند مي‌توانند در ايجاد فضايي مطبوع و آرامش بخش کمک کنند. البته نبايد تعداد و حجم گياهان در اتاق خواب خيلي زياد و پرحجم باشد. گلدان‌هاي کوچک با گل‌هاي کم حجم انتخاب مناسبي براي اتاق خواب هستند. از طرف ديگر در صورتي که از اسانس‌هاي معطر براي ايجاد فضايي مطبوع در اتاق خوابتان استفاده مي‌کنيد دقت کنيد که حتما از رايحه‌هاي ملايم و خنک استفاده کنيد، به اين خاطر که رايحه‌هاي تند و گرم ممکن است عملکرد معکوس داشته باشند و باعث اختلال در خواب و سردرد شوند. مخصوصا در افرادي که سردردهاي ميگرني دارند استفاده از رايحه‌هاي تند در اتاق خواب به هيچ وجه توصيه نمي‌شود.

يک نيم ست شيک و زيبا مي تواند دکوراسيون داخلي اتاق خواب شما را از يک نواختي نجات دهد و به آن هيجان و زيبايي و چهره اي نو ببخشد. تصميم با خود شما است که اين نيم ست ها چه سبکي باشند. از مبلمان هاي راحتي باشند يا سبکي ديگر داشته باشند.
اتاق خواب از مهمترین قسمت ها در طراحی منزل است و طراحی هوشمندانه و آرامش بخش اتاق خواب از مهمترین نکات در دکوراسیون خانه به شمار می رود. اتاق خواب ها بايد فضايي آرام براي استراحت باشند و بودن در اين فضا اندکي از دغدغه هاي روزانه ي ما کم کند، بنابراين فضاي ذخيره سازي مناسب براي حذف ريخت و پاش و شلوغي هاي اتاق خواب از ضروريات است. اکثر ما بدين منظور ترکيبي از آويزها، قفسه ها و کشو ها را انتخاب مي کنيم که معمولا درون کمد ها تعبيه مي شوند، اما اين موارد تنها گزينه هاي موجود نيستند و امروزه راه حل هاي نوآورانه ي بسياري پا به عرصه ي طراحي دکوراسيون داخلي گذاشته اند. از کمدهاي سفارشي ساز گرفته تا ايده هاي هوشمندانه براي زير تخت خواب ها و تعداد بي شماري از ايده هاي ديگر که فضاي زيادي براي شما ذخيره مي کنند و در عين حال از زيبايي کافي نيز برخوردار هستند. با ما همراه باشيد تا تعدادي از اين ايده هاي خلاقانه و کاربردي را مرور کنيم…
ترکيبي از ايده هاي طراحي داخلي براي نگهداري وسايل در اتاق خواب

اين نوع طراحي داخلي که در تصوير مي بينيد براي اتاق کودک يا اتاق نوجوان بسيار مناسب است. اين اتاق با يک فضاي نسبتا کوچک شامل کمد لباس، قفسه هاي باز، فضاي ذخيره سازي زير تخت و کابينت ها مي شود که در دو ضلع اتاق چرخيده و از فضاي بالاي تخت نيز بهره برده است. استفاده ي برجسته از رنگ زرد درخشان، به اين فضاي بسيار کاربردي انرژي بخشيده است.

استفاده از کف پوش هاي چوبي با رنگ گرم

يک کف پوش چوبي با رنگ گرم نيز مي تواند تغييري مناسب براي اتاق خواب شما باشد. اين کار فضاي اتاق خواب را از يکنواختي خارج کرده و با توجه به حالت طبيعي چوب احساسي خوشايند را به شما منتقل مي کند.

رنگ آميزي سقف اتاق خواب، ايده اي ارزان

اگر به دنبال تغييري در دکوراسيون اتاق خواب خود هستيد و قصد نداريد هزينه زيادي بکنيد، بهتر از سقف غافل نشويد يک رنگ آميزي ساده براي سقف تغييري چشمگير است. شايد تا به حال به رنگ هاي خنثي براي سقف عادت داشته ايد. حالا نوبت آن است که ديدي متفاوت داشته باشيد و با يک طراحي مقرون به صرفه رنگي جذاب را به فضا اضافه کنيد./ تخت خواب

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *