رنگ مناسب سرویس خواب اتاق

در بیش‌تر اتاق خواب‌ها چارچوب تخت‌خواب‌ها و سرویس خواب ها معمولا دارای رنگی خنثی هستند. این چارچوب‌ها سفید، سیاه، و یا دارای سطحی چوبی هستند كه با اكثر وسایل اتاق خواب هماهنگی دارند اما فاقد كاریزما و گیرایی هستند. در عوض این، سعی كنید از رنگ‌های روشن استفاده كرده و به این قطعه از وسایل اتاق خواب كه احتمالا بیش‌ترین استفاده را از آن می‌كنید شخصیت و سرزندگی اضافه كنید.

رنگ قرمز به راحتی به چشم می‌آید و به همین دلیل است كه نشانه رنگی ایست در چراغ‌های راهنمایی و رنگ ماشین‌های آتش‌نشانی است. اگر چه رنگ قرمز نشانه‌ای از خطر هم هست، اما از آن به عنوان یك رنگ پرحرارات كه نشانه‌ای از عشق و علاقه نیز هست یاد می‌شود. روز ولنتاین بدون رزهای قرمز رنگ زیبا و قلب‌های آتشین روز ولنتاین نمی‌شود. شعار «تمام شهر را به رنگ قرمز درآورید» در روز ولنتاین نشانه‌ای از ماهیت عاشقانه این رنگ زیبا است.

این تخت‌خواب سكویی كه دارای بدنه‌ای قرمز رنگ است وسیله اصلی و مركزی این فضا است كه توسط هیلیت (Hilit) طراحی شده است. یك قفسه تركیبی به این تخت‌خواب خطی اضافه شده است. هیلیت كارش می‌گوید كه از یك رنگ بسیار براق و مقاوم در برابر خراش برای این پروژه جذاب استفاده كرده است.

رنگ نارنجی به رنگ قدرت معروف است و معمولا تداعی‌كننده خلاقیت و شادی است. این رنگ نمادی از خوش‌بینی و ارتقا است. برای كسانی كه وقتی صبح از خواب بیدا می‌شوند ناراحت و افسرده هستند این رنگ بسیار انتخاب خوب و اثربخشی است.
این دو تخت‌خواب كه توسط استودیوی طراحی بارون (Studio Baron Design) طراحی شده‌اند به یك رنگ نارنجی ملایم درآمده‌اند كه یادآور بستنی‌های یخی هستند. این رنگ به قدر كافی روشن است كه همچنان بتوان آن را نارنجی نامید، اما با اضافه شدن مقدار مناسبی رنگ شیری ملایم زمختی و خشونت رنگ نارنجی گرفته شده است. البته این دو تخت‌خواب در فضایی قرار گرفته‌اند كه رنگ دیوارها و كفپوش آن خنثی است و به سرویس خواب همین دلیل رنگ نارنجی شكل خاص و موتیف‌های مدور چارچوب تخت خواب را برجسته كرده است.

رنگ زرد تداعی‌كننده نور خورشید است و همین مسئله آن را تبدیل به شادترین رنگ در چرخه رنگ كرده است. این تخت‌خواب كه دارای رنگ زرد خالص و سبكی مزرعه‌ای است به این اتاق خواب دخترانه تازگی و سرزندگی اضافه كرده است. این اتاق خواب توسط شركت طراحی هایسما (Haisma Design) طراحی شده است. اگرچه رنگ‌های روشن به عنوان رنگ‌های كلیشه‌ای اتاق خواب كودكان و یا فضاهای فوق‌ مدرن در نظر گرفته می‌شوند، اما این پالت رنگی زرد به همراه مقادیری از رنگ‌های صورتی و فیروزه‌ای در خانه و به ویژه در این خانه سنتی واقع در میشیگان مورد استفاده قرار گرفته است و در این اتاق خواب یك دختر نوجوان جلوه بسیار زیبایی ایجاد كرده است.

رنگ آبی رنگ آسمان است و به عنوان محبوب‌ترین رنگ در دنیا شناخته می‌شود. رنگ آبی تداعی‌كننده ماجراجویی (البته رنگ‌های آبی تیره‌تر)، پاكیزگی، و خوش‌بینی است كه نشانه‌های آن در شعر «آسمان‌های آبی به من لبخد بزنید» مشخص است.

تعجبی ندارد كه از این رنگ خنك و آرامش‌بخش در بسیاری از اتاق‌خواب‌ها استفاده شود. این تخت‌خواب آبی‌رنگ كه دارای چهار میله عمودی است و در این خانه كه در چارلستون در كارولینای جنوبی قرار گرفته است توجه را بسیار به خود جلب می‌كند.كفپوش و دیواری‌های پیرامونی این تخت خواب سفید رنگ هستند و به همین دلیل این رنگ آبی بسیار به چشم می‌آید.

رنگ‌های آبی تیره، مانند رنگ نیلی، با مفاهیم چون شهود و ادراك پیوند دارند و به عنوان‌ رنگ‌های محجوب و باوقار شناخته می‌شوند.
ماریسول رومن (Marisol Roman) از شركت طراحی داخلی رومن (Roman Interior Design) می‌گوید كه این تخته پشتی مجسمه‌گون كه به رنگ نیلی است دقیقا یك پنل دیواری رنگ شده است. این پنل‌ها تا سقف امتداد پیدا كرده‌اند تا بازتابی از فرم تخت خواب باشند و به آن شكلی خاص و منحصربه‌فرد بدهند.

v31

رنگ بنفش از نظر تاریخی نشانه‌ای از اشرافیت و توانمندی است، زیرا این رنگ بسیار كمیاب و استفاده از آن هزینه‌بر بود. این رنگ از طریق شكستن صدف هزاران حلزون ساخته می‌شد. در سال ۱۸۵۶ اولین رنگ بنفش مصنوعی، با نام mauveine، در یك تجربه ناموفق برای دستیابی به جوهر گنه‌گنه به دست آمد. این  رنگ به‌سرعت محبوب شد.
رنگ بنفش امروز هم نشانه‌ای از لوكس بودن و كمی هم راز و رمز است. اتاق زنان جای بسیار خوبی برای استفاده از این رنگ جادویی است. یك ظاهر تك‌رنگ، مانند این تخت‌خواب در این اتاق‌خواب كه توسط شركت طراحی داخلی باكینگهام طراحی شده است، به هیچ‌وجه خسته‌كننده و ناهماهنگ نیست. در این تخت‌خواب به طرز موفقیت‌آمیزی از طیف رنگی بنفش- از ارغوانی متمایل به آبی كه در دامن تخت‌خواب به كار رفته تا رنگ‌مایه‌های قرمزتر لحاف، استفاده شده است.

پیش از این‌كه قسمت‌های مختلف تخت‌خواب خود را به هم وصل كنید و تشك، روتختی، و لحاف را روی آن بیاندازید بهتر است آن را رنگ كنید. در غیر این‌صورت، باید از كسی برای جدا كردن تشك، باز كردن قسمت‌های مختلف تخت‌خواب، و انتقال دادن آن به جایی مناسب برای رنگ كردن كمك بگیرید. زمانی كه باید صرف این كار كنید به سرعت شما در كار، ریزه‌كاری‌های موجود در تخت‌خواب شما، ظاهری كه شما به دنبال آن هستید، و این‌كه چقدر چارچوب تخت‌خواب شما به آماده‌سازی پیش از رنگ نیاز دارد بستگی دارد. به طور میانیگن انجام این كار سه روز طول می‌كشد، پس خود را برای این‌كه چند شب روی زمین بخوابید آماده كنید.

اگر در رنگ زدن مهارت زیادی ندارید نگران نباشید، این كار خیلی پییچده و سخت نیست و در سخت‌ترین حالت هم قابل انجام است. با این حال، اگر این كار به هر صورت با روحیات شما سازگار نیست و یا فضای كافی برای انجامش را ندارید، می‌توانید از خویشاوندان و یا دوستانی كه در این كار مهارت دارند كمك بگیرید. هم‌چنین، برخی از نقاشان حرفه‌ای سفارشات مربوط به رنگ كردن مبلمان خانه را نیز می‌پذیرند. مزیت این‌كه خودتان این كار را انجام دهید این است كه متوجه می‌شوید كه با چه سرعتی كار به پایان می‌رسد و هزینه زیادی هم صرف آن نمی‌كنید، البته یادتان نرود كه انجام این كارها به نوعی مفرح نیز هست. یك دوست، یكی از خویشاوندان، یا یك نقاش حرفه‌ای كاری با كیفیت انجام خواهد داد، اما سرعت انجام دادن آن ممكن است دلخواه شما نباشد.
۲. برای رنگ كردن مبلمان توصیه می‌شود كه از رنگ‌هایی با درخشش متوسط تا زیاد استفاده شود. البته این مسئله به ظاهری كه شما به دنبال آن هستید نیز بستگی دارد. این رنگ‌ها جای انگشت را كاهش می‌دهند، دوام تخت‌خواب را افزایش می‌دهند، و باعث می‌شوند تا سطوح رنگ شده به راحتی تمیز شوند. رنگ‌های بسیار براق بسیار مناسب مبلمان معاصر هستند، در حالی كه رنگ‌های نیمه‌براق انتخابی مطمئن برای اكثر تخت‌خواب‌ها هستند.

2 دیدگاه ها

  1. […] خوبی خواهد بود چراکه زیبایی و پوشش دهی اش می تواند بر اتاق خواب شما تاثیر بسزایی داشته باشد. پرده های رومن هم جذابیت […]

  2. […] ساخت این صندوقچه از همان  ساختار چوبی لمینیت‌شده‌ای […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *