چوب های سنتی در اتاق خواب

مبلمان آلن لِیك (Allan Lake) از چوب‌های سنتی بریتانیا ساخته شده كه از جنگل‌های اطراف انگستان تامین می‌شوند. برخی از طراحی‌های آلن دارای لایه‌های چوبی مختلف است كه پیش از این‌كه به شكل‌های مختلف بریده شوند به هم چسبیده و محكم شده‌اند، برخی دیگر قسمت‌های چوبی هستند كه به خودی خود مدور هستند و به آن‌ها رنگ‌های مختلف اضافه می‌شود.

سرویس خوابی كه در این مطلب عكس‌های آن را می‌بینید یكی از سرویس خواب هایی است كه از تركیبی از چوب‌های مختلف برای خلق عناصر جذاب استفاده كرده است. چوب‌ها عبارتند از: گردوی موج‌دار، انجیر موج‌دار، نارون قرمز، سرخدار انگلیسی. این سوئیت دارای یك تخت‌خواب، یك میز كشودار، صندوقچه، و آینه است و در مبل از شیشه‌های منقوش در قسمت پایه تخت‌خواب و پشتی تخت‌خواب استفاده شده است.

پیكان‌ها و لوزی‌های شیشه‌ای به رنگ قرمز و ارغوانی كه در درون این مبل قرار گرفته‌اند جلوه‌ای زیبا به آن داده و با طرح قوسی‌شكل خود مبل كنتراست زیبایی پیدا كرده‌اند. در واقع طراحی این مبل به‌گونه‌ای است كه انگار طرح‌های روی آن به فضاهای خالی مدور در قسمت بالایی و پایینی و نیز چهار پایه‌ اشاره می‌كنند.

استفاده از لایه‌های چوبی مختلف در این میز كه میز رنگین‌كمان نام دارد نیز دیده می‌شود. اگرچه سطوح لمینیت‌شده به خودی خود زیبا هستند، اما آلن پا را فراتر گذاشته و بر روی هر كدام از پایه‌های میز اشكال غیریكسانی را حكاكی كرده و سپس لبه‌های پایه‌ها را گرد كرده تا شكلی طبیعی و ارگانیك به خود بگیرند.

میز رنگین‌كمان از چوب‌های گردوی موج‌دار، انجیر، نارون قرمز، و سرخدار ساخته شده است. این میز دارای سه كشو است و دستگیره‌هایی از جنس چوب لمینیت‌شده است.

v051

تركیب چوب‌های لایه‌ای در درون چهار پایه لمینیت‌شده با بافت‌های طبیعی موجود در كشوها و سطح روی میز كنتراست زیبایی بین خطوط صاف و خطوط موج‌دار ایجاد كرده است. اگرچه اكثر میزها دارای ظاهری ایستا و جعبه‌مانند هستند، اما میز رنگین‌كمان ظاهری سیال و جذاب دارد.

در ساخت این صندوقچه از همان  ساختار چوبی لمینیت‌شده‌ای استفاده شده كه در ساخت میز رنگین‌كمان استفاده شده بود با این تفاوت كه پایه‌ها كاملا با هم متفاوت هستند. در این صندوقچه پایه‌ها شكل سنگین‌تر و ساده‌تری دارند كه در انتها چهار طرف پایه‌ها به هم رسیده و تبدیل به یك نقطه می‌شوند و بر روی زمین قرار می‌گیرند. این صندوقچه از چوب‌های گردوی موج‌دار، انجیر موج‌دار، نارون قرمز، و سرخدار ساخته شده است. این صندوقچه هم‌چنین دارای چهار لولا است كه از جنس چوب درخت گردوی موج‌دار ساخته شده‌اند.

درِ این صندوقچه از بالا و از دو طرف باز می‌شود و طرح داخل آن شبیه طرح پایه‌ها است اما با این تفاوت كه پایه‌ها دارای خطوط افقی و داخل صندوقچه دارای خطوط عمودی هستند. دلیل دو طرفه بودن در این است كه می‌توان بر اساس نیاز یكی از درها را باز نگه داشت و همینطور وقتی دو در باز هستند به راحتی می‌توان وسایل را داخل آن گذاشت و یا از آن خارج كرد.

هنرمندی و استادكاری آلن در چهار لولای این صندوقچه كاملا مشخص و نمایان است. این چهار لولا دارای طراحی و شكلی زیبا هستند به‌گونه‌ای كه طراحی آن‌ها به اندازه طراحی خود صندوقچه دارای اهمیت است.

اگرچه آلن به گرد كردن لبه‌های وسایل چوبی علاقه دارد اما از انحنای طبیعی چوب‌ها مانند چارچوب چوبی این تخت‌خواب نیز استفاده می‌كند. این تخت‌خواب از چوب درخت نارون قرمز و سرخدار ساخته شده و شخصیت چوب‌ها در طراحی این تخت‌خواب كاملا حفظ شده است.

اگرچه پایه‌های از جنس چوب سرخدار این تخت‌خواب ذاتا مستطیل شكل هستند، اما آلن سطح آن‌ها را مورب طراحی كرده است. هم‌چنین تخته جلویی و پشتی این تخت‌خواب دارای انحنای طبیعی هستند و به همین دلیل دارای ظاهری كاملا روستایی هستند.

اگرچه چوب نارون قرمز دارای بافت‌های رنگی متنوعی است اما چوب سرخدار دارای بافتی انتزاعی از رنگ‌های متضاد است. واقعا این تخت‌خواب دارای طراحی فوق‌العاده خاص و جذاب است.

یكی از دیگر از وسایل این مجموعه یك میز كشودار دیگر است كه دستگیره‌های آن از جنس چوب گردو هستند و پایه‌های آن هم‌چون میز كشودار دیگر از چوب لمینیت‌شده است. ویژگی دستیگره‌ها این است كه وقتی كشوها بسته هستند دارای طرحی یكسان هستند. خود میز از چوب گردوی موج‌دار، انجیر موج‌دار، سرخدار، و نارون قرمز ساخته شده است. پایه‌های این میز مانند صندوقچه در قسمت تحتانی خود تبدیل به یك نقطه شده‌اند و بر روی زمین قرار گرفته‌اند. می توان به جرات گفت خلاقیت و مهارت موجود در طراحی و ساخت این مجموعه واقعا چشم‌گیر و مثال‌زدنی است.

 

1 دیدگاه

  1. […] از معضل خانه های کوچک کبود و یا نبود کمد دیواری چالش دیگری است که در اغلب آپارتمان های امروزی […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *