اصلاح دکوراسیون اتاق خواب

اتاق‌خواب یكی از مكان‌های مهم خانه است. جایی كه شما آن را برای آرامش خودتان درست می‌كنید. به همین دلیل باید در دكور كردن این بخش خانه نهایت دقت و سلیقه را به خرج دهید. اگر از چیدمان فعلی اتاق‌تان راضی نیستید، باید ایرادات آن را تشخیص دهید و برای رفع‌شان اقدام كنید و این نمونه‌ها برای این كار به شما كمك می‌كند.

۱- قبل:  این اتاق بیشتر از هر چیزی كثیف و آشفته به‌نظر می‌رسد. به خاطر چیدمان خاص اتاق، هر چه آن را مرتب كنید باز هم حس آشفتگی اتاق برطرف نمی‌شود. برای رفع این مشكل باید دكوراسیون را به كل عوض كنید. در این اتاق استفاده از مبلمانی كه با هم هماهنگی ندارند و استفاده از تابلوهای بی ربط باعث شدند اتاق آشفته‌تر به‌نظر برسد. به‌نظر می‌رسد هر كدام از وسایل اتاق از یك حراجی متفاوت خریداری شده. به این مشكلات باید فرش‌های پراكنده را هم اضافه كنید.

بعد: اول از همه دیوارهای اتاق به رنگ سفید رنگ شده‌اند تا كمبود نوری كه دوری پنجره اتاق باعث آن شده جبران شود. برای دادن حس آرامش بیشتر به دكوراسیون اتاق از مبلمان سفید برای تزئین آن استفاده شده. یك تابلوی رنگی در سمت چپ، سفیدی دیوارها را متعادل می‌كند. استفاده از یك فرش با رنگ روشن جلوی به هم ریختگی را می‌گیرد و سبدهایی كه در قفسه‌های سمت راست گذاشته شده، به شما اجازه می‌دهد هر وسیله‌ای كه در اتاق پخش است را در آن‌ها پنهان كنید.

۲- قبل: وسایل چوبی قدیمی در رنگ‌های مختلف و دیوارهای استخوانی‌رنگ ساده و شكل خاص ملحفه به این اتاق نمایی قدیمی و كهنه داده‌اند. در این اتاق نور به اندازه كافی وجود ندارد و خوابیدن در آن بعد از مدتی شما را غمگین خواهد كرد. فرش حصیری ساده و روتختی كوتاهی كه تمام فضای زیر تخت را در معرض دید قرار می‌دهد، نشان‌دهنده بی‌حوصلگی و بی‌توجهی كسی است كه این اتاق را چیده است.

بعد: برای تغییر این اتاق تخت ثابت نگه‌داشته شده و بقیه فاكتورها تغییر كرده است. رنگ آبی روشن دیوارها كمبود نور را جبران می‌كند. آینه‌ای كه در مركز اتاق كار گذاشته شده به آن شكل بزرگ‌تر و روشن‌تر می‌دهد. گنجه‌های چوبی بیرون گذاشته شده‌اند چون رنگ تیره آن‌ها باعث گرفتگی فضا خواهد شد. انتخاب رنگ سفید برای زه‌وارها، روتختی و بالش‌ها آرامش خاصی به فضا می‌دهد و بسیار مناسب است  . استفاده از فرش آبی‌رنگ و متناسب با رنگ دیوارها، دكوراسیون را كامل كرده است.

۳- قبل: فرش با رنگ شلوغ و طرح‌های تیره رنگ، دكوراسیون اتاق، را كوچك‌تر از چیزی كه واقعا هست نشان داده و باعث شده وسایل اتاق نزدیك‌تر به هم به‌نظر برسند. پرده ضخیمی كه در تصویر دیده نمی‌شود اتاق را از نظر مقدار نوری كه به آن می‌رسد ضعیف نشان داده و منظره بیرون را از فضای اتاق گرفته. در حالی كه یك اتاق خواب یك‌نفره به چنین منظره‌ای نیاز دارد.

بعد: برای تغییر این اتاق به چیدمان وسایل دست زده نشده و تنها رنگ وسایل تغییر كرده است. ابتدا فرش طرح شلوغ اتاق با یك فرش كوچك و ساده سفیدرنگ جایگزین شده و به جای طرح خسته و یكنواخت ملحفه و روبالشی قبلی، رختخوابی با رنگ‌های روشن و طرح‌های شاد پهن شده است. روی دراور آینه‌ای كار گذاشته شده كه نور پنجره را باز می‌تاباند و باعث روشن‌تر شدن اتاق و بزرگ‌تر نمایاندن آن می‌شود. استفاده از یك قفسه به جای میز پاتختی به شما اجازه می‌دهد وسایل بیشتر در اتاق‌تان جای دهید و بتوانید همیشه و به راحتی آن را مرتب نگه‌دارید.

۴- قبل: این اتاق ساده با سقف شیب‌دار، بیشتر از هر چیزی، حس یك غار برای خوابیدن را به هر كس منتقل می‌كند تا یك اتاق خواب راحت. برای گرفتن این حس از اتاق هیچ تلاشی انجام نشده. قرار دادن مبلمان كوچك و خالی نگه‌داشتن دیوارها، اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد و حس خالی بودن آن را تشدید می‌كند. رنگ فرش و تابلو، سردی را به فضا منتقل می‌كند و پنجره‌ها به خاطر گم شدن در سفیدی دیوارها كارایی خود را از دست داده‌اند.

بعد:  قرمز كردن رنگ دیوار روبه‌رو، اتاق را چشمگیرتر و جالب‌تر می‌كند. گذاشتن تخت بلند به جای تخت كوتاه باعث می‌شود، سقف به اندازه قبل در چشم نباشد و توی ذوق نزند. سفیدی ملحفه‌ها این بار در تضاد با رنگ تند دیوار قرار می‌گیرد و فضای جالبی می‌سازد. علاوه‌بر همه این‌ها، گذاشتن وسایل بیشتر در اتاق باعث شده تا فضا شادتر و پُرتر شود و اتاق غیر از خواب به فضایی پر انرژی برای شادی بچه‌ها هم تبدیل شود.

۵- قبل: این اتاق یك تخت قدیمی دارد كه حیف است آن را از دست بدهید اما باقی وسایل خیلی كهنه و قدیمی هستند و شما از بودن در این اتاق حس خوبی نخواهید گرفت. تخت خیلی به سمت دیوار قرار داده شده و امكان گذاشتن یك میز پاتختی در سمت راست تخت وجود ندارد. فرش بی‌رنگ و خالی بودن دیوارها هم خشكی فضا را تشدید می‌كنند و هم طراح را بی‌سلیقه نشان می‌دهند.

بعد:  برای تغییر دكوراسیون این اتاق هزینه بسیار كمی صرف شده است. این تغییرات در حالی انجام شده كه نه تخت عوض شده و نه رنگ دیوارها. فقط با تغیییر كمی در چیدمان و عوض كردن وسایل كم خرج اتاق به زیبایی خاصی تبدیل شده است. اول از همه به دلیل صرفه‌جویی در فضا از ۲ جعبه كمك‌های اولیه به جای پاتختی استفاده شده است. به جای آباژور، ۲ لامپ هالوژن قابل تنظیم بالای تخت نصب شده است و از چند كاغذ رنگی به جای قاب استفاده شده كه رنگ آن‌ها تكمیل‌كننده رنگ دیوارهاست. تركیب رنگ زیبای سرویس خواب هم منطبق بر رنگ كلی اتاق است.

طرح نوین سرویس خواب

۶- قبل: تركیب رنگ‌های آبی و سفید در این اتاق حس سردی را نشان می‌دهد. قرار دادن تخت زیر پنجره اصلا مناسب نیست. چون خواب راحت را از شما می‌گیرد. تخت فرفوژه هیچ هماهنگی با شكل ظاهری اتاق و باقی وسایل ندارد و علاوه‌بر این اصلا در جای مناسبی قرار نگرفته است. اندازه بلند آن بخشی از پنجره را اشغال كرده و حتی سعی نشده به شكل متقارن زیر پنجره قرار بگیرد. نامتقارنی اتاق در نحوه نصب تابلو به دیوار كاملا مشخص است. ‌تناسب نداشتن وسایل اتاق با هم بیشتر آن را شبیه یك انباری یا گاراژ كرده است.

بعد:  برای اصلاح دكوراسیون این اتاق اول از هر كاری تخت به دیوار روبه‌روی پنجره منتقل شده است. با این روش، علاوه‌ بر این‌كه نور پنجره تخت را بیش از حد روشن نمی‌كند ولی به شما این اجازه را می‌دهد كه وقتی روی تخت دراز كشیده‌اید بتوانید از فضای بیرون لذت ببرید. در این دكوراسیون، اتاق بزرگ و روشن است رنگ قهوه‌ای دیوارها با كرم تخت تركیب باشكوه و آرام‌بخشی ایجاد می‌كند البته در این اتاق ۲ دیوار به رنگ قهوه‌ای و ۲ دیوار دیگر به رنگ كرم درآمده‌اند. كوسن‌ها و تابلوهای رنگی به فضا حالت شادی می‌دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *