نوزاد و شرایط یک خواب آرام

شما كودك‎تان را كجا مي‎خوابانيد، يا كجا مي‎خواهيد بخوابانيد؟ كنار خودتان؟ در اتاق خودش؟ روي يك تخت كوچك؟ يا تشك بزرگي وسط اتاق؟ جواب اين سوال‎ها راهنمايي بزرگي است براي اين‌كه بتوانيد يك تخت مناسب براي كودك‎تان تهيه كنيد. مطلب زير هم راهنمايي‎تان مي‎كند كه بدانيد چه نوع تخت‎هايي در بازار موجود است و هر كدام به چه دردي مي‎خورند.

گهواره بين والدين

گهواره‎هاي كوچكي كه براي اين كار طراحي شده‎اند، اغلب گهواره‎هاي سبك سفري هستند. اصلي‎ترين كاركرد اين گهواره‎ها اين است كه ضمن اين‌كه به شما اين امكان را مي‎دهد كه نوزادتان را كنار خودتان بخوابانيد، اما يك وقت خداي نكرده بين خودتان له‎اش نكنيد! نخنديد! اين يكي از جدي‎ترين خطراتي است كه كودكاني را كه روي تخت والدين‎شان مي‎خوابند، تهديد مي‎كند.

مزيت: كودك‎تان درست كنار خودتان است و براي شير دادن به او لازم نيست از جاي‌تان بلند شويد.

ايراد: خيلي كوچك هستند. اغلب فقط يك يا دو ماه مي‎شود نوزاد را در آن خواباند چون نوزادها خيلي سريع قد مي‎كشند.

اگر خواستيد بخريد: حواس‎تان هم به طولش باشد و هم به عرضش. اگر خيلي تنگ باشد، بچه اذيت مي‎شود. به تخت‎تان هم فكر كنيد. اگر تختي با عرض كمتر از ۱۶۰ داريد، با گذاشتن يك گهواره ديگر جايي براي خودتان نمي‎ماند.

جدا كردن محل خواب نوزاد از محل خواب مادر در چند ماه اول تقريبا غيرممكن است. نوزاد در طول شب چندين بار براي خوردن شير يا مشكلات ديگر از خواب بيدار مي‎شود و گريه مي‎كند. بنابراين هرچه فاصله‎تان تا نوزاد كمتر باشد، كمتر لازم است از جا بلند شويد. گهواره‎هاي كنار تخت مادر ضمن اين‌كه كاملا نزديك به مادر هستند، نوزاد را تا حدي از مادر جدا مي‎كنند/ سرویس خواب

تخت و پارك

در واقع نوعي تخت سفري است. از پلاستيك و پارچه ساخته شده و بسيار سبك است. سازندگانش مدعي هستند كه از اين فضا مي‎شود براي بازي بچه هم استفاده كرد و به همين خاطر اسمش را تخت و پارك گذاشته‎اند. در واقع يك جور اتاق بازي بچه است كه البته بيشتر شبيه زندان بچه از كار درآمده! به درد خانواده‎هايي مي‎خورد كه جا براي تخت بزرگ ندارند اما مي‎خواهند تا مدت زيادتري كودك را پيش خودشان بخوابانند. براي سفر هم سبك است اما با اين تفاوت كه جاي زياد اشغال مي‌كند.

مزيت: جمع‌وجور و سبك است و هر وقت نخواستيدش، مي‎توانيد جمعش كنيد و بگذاريد ته كمد. نسبت به تخت‎هاي چوبي بسيار كم‎جاتر است.

ايراد: كمتر كودكي را مي‎شود پيدا كرد كه بعد از ۹-۸ ماهگي حاضر باشد در يك فضاي بسته كه امكان بيرون آمدن از آن را ندارد، بازي كند. اغلب كساني كه تخت و پارك خريده‎اند، بعد از اين سن آن را به جعبه بزرگي براي اسباب‎بازي‎هاي كودك تبديل كرده‎اند. تخت روي زمين قرار مي‎گيرد و كودك در عمق آن مي‎خوابد، بنابراين هر بار بايد براي برداشتن و گذاشتن كودك حسابي خم شويد كه به كمرتان فشار مي‎آورد. راه ديگر اين است كه تعداد بيشتري تشك در تخت بيندازيد تا سطح آن بالا بيايد اما با بزرگ شدن كودك و توانايي او براي ايستادن، بايد سطح تشك را تا جايي كه كودك نتواند خودش را پرت كند، پايين ببريد.

اگر مي‎خواهيد بخريد: داشتن يك تشك تعويض همراه تخت بسيار كمك‌كننده است. نمونه‎هاي موزيكال آن هم هست. به حجم تخت هنگامي كه جمع مي‎شود هم توجه كنيد تا براي جا دادن آن در انباري يا صندوق عقب ماشين به مشكل برنخوريد.

گهواره كنار تخت

انواع مختلفي از آن وجود دارد. از گهواره‎هاي سبك پلاستيكي كوچك كه شكل سبدي پر از لحاف و بالش هستند، تا تخت‎هاي چوبي كوچكي كه مي‎شود كنار تخت مادر آن‎ها را گذاشت. از انواع اين تخت‎هاي چوبي، نمونه‎هايي وجود دارد كه با برداشتن ميله‎هاي يك سمت، مي‎توان آن را به لبه تخت مادر چسباند و فيكس كرد تا كاملا به تخت كنار مادر متصل باشد./ سرویس خواب

مزيت: جدا كردن محل خواب نوزاد از محل خواب مادر در چند ماه اول تقريبا غيرممكن است. نوزاد در طول شب چندين بار براي خوردن شير يا مشكلات ديگر از خواب بيدار مي‎شود و گريه مي‎كند. بنابراين هرچه فاصله‎تان تا نوزاد كمتر باشد، كمتر لازم است از جا بلند شويد. گهواره‎هاي كنار تخت مادر ضمن اين‌كه كاملا نزديك به مادر هستند، نوزاد را تا حدي از مادر جدا مي‎كنند. اين جدايي ۲ مزيت دارد كه يكي كم كردن خطر احتمالي له شدن كودك و دومي كمتر بيدار شدن نوزاد در طول شب است. نوزاداني كه كاملا چسبيده به مادر مي‎خوابند، بيشتر از نوزاداني كه فاصله كمي با مادر دارند، در طول شب از خواب بيدار مي‎شوند.

ايراد: لازم است در كنار تخت‎تان مساحت حداقل نيم در يك متر را براي گهواره داشته باشيد. ضمنا اين گهواره‎ها هم معمولا كوچك هستند و تا چند ماه (بين ۵ تا ۸ ماه، بسته به رشد نوزادتان) بيشتر استفاده نمي‎شوند. به اين ماجرا اين را هم اضافه كنيد كه براي همين چند ماه بايد سرويس خواب (تشك و بالش) هم تهيه كنيد.

اگر مي‎خواهيد بخريد: بعضي از اين مدل‎ها امكانات خوبي دارند. حالت گهواره‎اي (طوري كه بشود تكانش داد) يكي از امكانات بسيار خوب اين گهواره‎‎هاست كه البته براي استفاده از آن نياز به فضاي باز بيشتري داريد. بعضي از مدل‎ها چرخ دارند كه امكان جابه‌جايي‎اش را مهيا مي‎كند و امكان چسبيدن به تخت و فيكس شدن را هم كه ذكر كرديم. داشتن پشه‎بند براي فصل‎هاي گرم و بزرگ‌تر بودن (حداقل طولش ۸۰ باشد) هم امكانات ديگري است كه به دردتان مي‎خورد.

خرید سرویس خواب

تخت نوزاد

تخت كوچكي است كه معمولا از چوب يا ام‎دي‎اف ساخته مي‎شود. اغلب كودكان تا ۶ يا ۷ سالگي در همين تخت مي‎خوابند. ميله‎هاي چوبي يا فلزي دارد و اغلب زير آن چند كشو ايجاد مي‎كنند. از اين كشوها مي‎توانيد براي قرار دادن لباس‎ها و ديگر وسايل كودك استفاده كنيد. گاهي اين تخت‎ها را به‌صورت ۲ لايه مي‎سازند، به‌طوري كه تخت درون يك چهارچوب قرار گرفته و امكان تكان خوردن به‌صورت گهواره‎اي را دارد. اگرچه تكان خوردن گهواره‎اي هميشه براي كودك مطلوب است اما هر گونه بي‌دقتي در ساخت اتصالات اين نوع تخت مي‎تواند منجر به سقوط آن شود كه با توجه به عمر مطلوب اين تخت‎ها چندان مطمئن نيست./ سرویس خواب

مزيت: با داشتن يك تخت نوزادي در اتاق كودك مي‎توانيد چند ماه بعد از تولد او را از تخت خودتان جدا كنيد و به اتاقش عادت بدهيد.

ايراد: جاگير است.

اگر مي‎خواهيد بخريد: قبل از اين‌كه تخت را بخريد، مطمئن شويد كه اندازه‎اش استاندارد است و براي آن اندازه تشك در بازار وجود دارد. اندازه استاندارد اغلب تشك‎ها ۱۳۰۷۰ یا ۱۳۵۷۰ است. تشك‎هاي خاصي هم در اندازه‎هاي ۱۲۰۶۰ و ۱۰۰۶۰ وجود دارد اما به سختي‌گير مي‎آيد.
براي خريد سرويس خواب، حتما به‌وجود تعداد مناسبي «دورسري» توجه كنيد. دورسري‎ها دور تا دور تخت وصل مي‎شوند و مانع از ايجاد ضربه محكم به لبه‎هاي تخت و ميله‎هاي آن مي‎شوند.

به امكان بالا و پايين شدن ميله‎هاي كنار تخت توجه كنيد. ميله‎هاي ثابت، اين مشكل را دارند كه شما بايد كودك را از عمق تخت بلند كنيد و به كمرتان فشار مي‎آورند.

ارتفاع ميله‎ها بايد طوري باشد كه كودك‌تان تا قبل از يادگيري ايمن بالا و پايين رفتن از تخت (يك تا يك و نيم سالگي) نتواند خودش را از لبه تخت بالا بكشد. ارتفاع ۶۵ تا ۷۵ سانتي (از بالاي تشك تا لبه ميله‎ها) مناسب است. فاصله بين ميله‎هاي تخت نبايد كمتر از ۵ سانت يا بيشتر از ۱۰ سانت باشد تا نه دست و پاي كودك بين آن‎هاي‌گير كند و نه كله‎اش از لاي آن رد شود.

تخت نوزاد-نوجوان

ايده تركيبي خوبي است براي كساني كه ترجيح مي‎دهند يك تخت را مدت بيشتري استفاده كنند. اين تخت‎ها از يك تخت بزرگ نوجوان در ابعاد ۱۰۰۱۸۰ درست شده‎اند كه بخشي از آن با تعدادي كمد يا كشو اشغال شده است. بخش نوزادي اين تخت معمولا تا ۷ سالگي قابل استفاده است و پس از آن با برداشتن كمدها (كه اغلب به شكل پاتختي يا دراور قابل استفاده هستند) و ميله‎هاي مجاور تبديل به تخت نوجوان مي‎شوند.

مزيت: هزينه را كمتر مي‎كند، ضمن اين‌كه بعد از چند سال با مشكل «حالا با اين تخت گنده نوزادي چه كار كنم؟» مواجه نمي‎شويد. تخت نوزادي‎اش عرض بيشتري نسبت‌به تخت‎هاي نوزادي تك داشته و كودك‎تان جاي بيشتري براي غلت زدن دارد!

ايراد: خيلي بزرگ است و جاي زيادي در اتاق اشغال مي‎كند. ممكن است بعد از مدتي مدلش دل‎تان را بزند اما تا پايان دوره نوجواني فرزندتان مجبور به تحملش هستيد!

اگر مي‎خواهيد بخريد: دقت كنيد كه با برداشته شدن ميله‎ها و كمدها جاي پيچ و مهره‎ها به شكل ناجوري باقي نماند. دنبال مدل‎هايي باشيد، كه كمدي كه رويش سوار شده، بعدا هم به كارتان بيايد. بعضي از مدل‎ها روي اين كمد را به شكل جاي تعويض درآورده‎اند كه خيلي به دردتان مي‎خورد.

بسته به اين‌كه كمد چطور روي تخت قرار گرفته، ممكن است لازم باشد ابتدا يك تشك نوزادي بگيريد و در تخت بيندازيد و بعدها تشك را برداريد و يك تشك نوجوان بيندازيد يا اين‌كه از ابتدا فقط يك تشك نوجوان نياز داشته باشيد. مدل دوم به صرفه‌تر است.
براي انتخاب مدل بهتر است تا مي‎توانيد مدل كم‎رنگ، معمولي و ساده‎اي انتخاب كنيد. نگران نباشيد، مي‎توانيد با انتخاب عروسك‎هاي آويز رنگي و سرويس خواب رنگ وارنگ سادگي‎اش را جبران كنيد، اما مدل‎هاي پر از رنگ و طرح خيلي زود ممكن است دل‎تان را بزند. يادتان كه نرفته، اين تخت قرار است تا نوجواني فرزندتان همراه‎تان باشد.

ام‎دي‎اف يا چوب؟

بيشتر تخت‎هاي در بازار ام‎دي‎اف هستند. ام‎دي‎اف امكانات بيشتري براي طرح و رنگ دارد و ارزان‎تر هم تمام مي‎شود، اما ظرافت كارهاي چوبي را ندارد. ام‎دي‎اف دوام بيشتري دارد، پس براي كارهايي مثل تخت نوزاد-نوجوان يا نوزاد بهتر است سراغ آن برويد، اما چوبي‎ها براي گهواره‎هاي كوچك مناسب‎ترند.

بعضي از تخت‎ها، به‌خصوص در ميان برندهاي معروف داخلي، لبه‎هاي زائد دارند. مثلا رويه بيروني تخت را به شكل يك نيم‎دايره درآورده‎اند. اين طوري موقعي كه بخواهيد تخت را كنار ديوار بگذاريد، زائده مدور تخت مانع از اين مي‎شود كه بتوانيد تخت را كاملا به ديوار بچسبانيد، در نتيجه بين تخت و ديوار يك فاصله كوچك خواهد بود. غيراز اين‌كه اين‌طوري جاي بيشتري از تصور شما در اتاق اشغال مي‎شود، آن فاصله كوچك هم جاي مناسبي خواهد بود براي گم شدن پستانك، كفش، جوراب، موبايل، كليد و وسايل ديگر خودتان و فرزندتان!

وقت خريد تخت بايد به چه نكته‎هايي توجه كنيد؟

تخت كوچك براي كودك كوچك

اين چند نكته را موقع خريد هرگونه تخت و گهواره به خاطر بسپاريد.

يادتان باشد، قرار است مدت زيادي از يك تخت استفاده كنيد. پس هر اشكال جزئي مي‎تواند مدت زيادي روي اعصاب شما پياده‎روي كند. يكي از اين اشكالات كه خيلي‎ها اول آن را دست‌كم مي‎گيرند، نرده‎هاي آسانسوري (با قابليت بالا و پايين رفتن) است كه اگر نباشد، مجبوريد كلي خم شويد و بچه را بگذاريد و برداريد. به اين موضوع وزن بچه را هم اضافه كنيد كه به سرعت زياد مي‎شود، تا حساب كار دست‎تان بيايد.

بعضي از تخت‎ها، به‌خصوص در ميان برندهاي معروف داخلي، لبه‎هاي زائد دارند. مثلا رويه بيروني تخت را به شكل يك نيم‎دايره درآورده‎اند. اين طوري موقعي كه بخواهيد تخت را كنار ديوار بگذاريد، زائده مدور تخت مانع از اين مي‎شود كه بتوانيد تخت را كاملا به ديوار بچسبانيد، در نتيجه بين تخت و ديوار يك فاصله كوچك خواهد بود. غيراز اين‌كه اين‌طوري جاي بيشتري از تصور شما در اتاق اشغال مي‎شود، آن فاصله كوچك هم جاي مناسبي خواهد بود براي گم شدن پستانك، كفش، جوراب، موبايل، كليد و وسايل ديگر خودتان و فرزندتان!

همه كشوها و كمدهاي تخت را يك‌بار حتما امتحان كنيد. درهاي آن‎ها نبايد با شدت بسته شود چون كودك‎تان خيلي زود ياد مي‎گيرد كشوها و كمدها را باز كند، بنابراين حتما بايد درهاي آن‎ها ترمز داشته باشد. ريل آن‎ها هم بايد طوري باشد كه كشو به‌طور كامل درنيايد.

تخت نوزاد- نوجوان بهتر است تا مي‎توانيد مدل كم‎رنگ، معمولي و ساده‎اي انتخاب كنيد. نگران نباشيد، مي‎توانيد با انتخاب عروسك‎هاي آويز رنگي و سرويس خواب رنگ وارنگ سادگي‎اش را جبران كنيد، اما مدل‎هاي پر از رنگ و طرح خيلي زود ممكن است دل‎تان را بزند. يادتان كه نرفته، اين تخت قرار است تا نوجواني فرزندتان همراه‎تان باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *